AZJA,  PORADNIK,  SRI LANKA

ZDROWIE: Na co się zaszczepić lecąc na Sri Lankę?

Okej, bądźmy szczerzy: jestem przewrażliwiona. Zazwyczaj nie działają na mnie hasła typu: „Spontan jest najlepszy!” czy „Miej wy&$%&ne a będzie Ci dane”. I dotyczy to praktycznie każdego aspektu mojego życia. A wyjazdów tym bardziej. Dlatego, kiedy zarezerwowaliśmy loty na drugi koniec świata pierwszą rzeczą, którą się zainteresowałam nie były atrakcje tylko to, jak  maksymalnie ochronić moje własne zdrowie.

Co zapakować do apteczki?

Jakie choroby są obecne w tamtym rejonie świata?

Na co się zaszczepić?

I oto jest temat dzisiejszego wpisu. Szczepienia. Nie będę się rozpisywać na temat tego czy szczepienia są dobre czy nie – to dyskusja na inny dzień. Jeśli jest taka możliwość – to ja się szczepię.

SRI LANKA: NA CO SIĘ ZASZCZEPIĆ? 

Prawda jest taka, że nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, by móc wjechać do tego kraju. Decyzja tak naprawdę należy do was czy chcecie mieć jakąś ochronę czy też nie. Wśród zalecanych szczepień lekarze wymieniają:

  • WZW A (tzw. żółtaczka pokarmowa)
  • WZW B
  • Błonica, tężec, polio, krztusiec,
  • Dur brzuszny.

Ja osobiście jestem zaszczepiona na wszystkie wymienione szczepienia. Trzy z nich zrobiłam wcześniej (WZW B + błonica, tężec, polio i krztusiec dawno temu, czego nie pamiętam a WZW A jakieś 1,5 roku temu), więc tym razem został mi tylko dur brzuszny. Szczepionka jest ważna jednak bardzo krótko – 3 lata, kiedy dla porównania dwie dawki szczepionki na WZW A dają ochronę na 20 lat!

Koszt szczepionek nie należy do tanich. Za szczepionkę na dur brzuszny zapłaciłam 250 złotych, natomiast mój mężczyzna za jedną dawkę szczepionki na WZW A zapłacił ok. 200 zł i by móc być chronionym 20 lat będzie musiał zaszczepić się drugi raz między 6 a 12 miesiącem po 1 szczepieniu.

GDZIE SIĘ ZASZCZEPIĆ I O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ? 

Od początku myślałam, że będę szczepić się w katowickiem sanepidzie, bo była to dla mnie najbardziej oczywista opcja. Przeglądając stronę internetową znalazłam bardzo przydatny dokument, na którym wypisane są wszystkie kraje świata z informacją na co najlepiej się zaszczepić planując podróż do danego kraju.

Świetnie, zatem kiedy już wiem jaką szczepionkę należy przyjąć to czytam dalej, że aby móc zaszczepić się należy we własnym zakresie udać się do lekarza (w Katowicach nie ma lekarzy na miejscu), który wypisze zaświadczenie o braku przeciwwskazań do szczepienia. Ważna informacja jest taka, że jest ono ważne 24 godziny! Wynika to z faktu, że należy być zdrowym, aby móc przyjąć szczepionkę. Jednak powodem, dla którego zrezygnowałam z sanepidu były godziny szczepienia: 10:30 – 13:30 w każdy dzień powszedni. Wtedy pracuję.

Uznałam, że wolę wszystko załatwić jednego popołudnia, więc skorzystałam z usług prywatnego centrum medycznego (koszt takiej wizyty to ok. 120 zł, ale ja całe szczęście mam wykupiony pakiet dzięki pracodawcy) i umówiłam się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach, jakie można spotkać w różnych rejonach świata. Był to strzał w dziesiątkę! Lekarz nie tylko sprawdził czy są jakieś przeciwwskazania do szczepienia, ale także omówił co jeszcze należy ze sobą zabrać w taką podróż oraz na co zwrócić uwagę. Po otrzymaniu zaświadczenia zostałam od razu zaszczepiona.

Trzymajcie się ciepło!

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.