AZJA,  PORADNIK,  SRI LANKA,  WIETNAM

Sri Lanka czy Wietnam, czyli który kraj wybrać jadąc pierwszy raz do Azji?

Nadszedł czas wyboru! Uwierzcie, rok temu miałam ten dylemat. Nie wiedziałam, który kraj wybrać na pierwszy do Azji, a do Tajlandii lecieć nie chciałam, bo wszyscy tam jadą i zrobiła się już bardzo turystyczna. Ostatecznie padło na Sri Lankę, jednak gdybym miała podejmować decyzję dzisiaj… Sprawdźcie sami!

Będę się znowu powtarzać, ale to jest prawda przy absolutnie każdym wyborze, bo tak naprawdę WSZYSTKO ZALEŻY OD PRIORYTETÓW, o czym już również tutaj pisałam. Ja mogę sobie pisać, co chcę, ale decyzja należy do Ciebie, a wpis ten ma na celu przedstawienie subiektywnych wad i zalet każdego z tych krajów. To jedziemy!

CECHY WSPÓLNE SRI LANKI I WIETNAMU

Ameryki nie odkryję, ale obydwa kraje leżą w Azji – jeden trochę dalej a drugi trochę bliżej.

Zarówno na Sri Lance, jak w Wietnamie jest więcej atrakcji turystycznych związanych z naturą aniżeli spektakularnymi miastami, także są to zdecydowanie kraje dla tych, którzy lubią otaczać się naturą.

W obydwóch krajach jest taniej niż w Europie, co myślę jest bardzo dużym plusem zarówno Sri Lanki, jak i Wietnamu. Śmieję się, że można żyć jak KRÓL za niewielkie pieniądze.

Zagrożenie malarią i dengą. Niestety, ale są to kraje tropikalne, w których występuje zagrożenie zarażeniem się tymi chorobami (chociaż na Sri Lance nie odnotowano zarażenia malarią od wielu lat).

SRI LANKA

PLUSY

Jedna z najpiękniejszych tras kolejowych wśród tarasów ryżowych, a także możliwość wzięcia udziału w safari. Nie da się ukryć, ale to były moje najlepsze wspomnienia z tego wyjazdu!

Lipton’s seat

Nie ma żadnego problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Sri Lanka jest byłą kolonią angielską, a zatem prawie wszyscy płynnie mówią po angielsku.

Przepiękne plaże na południu Sri Lanki. Tangalle, Mirissa czy Unawatuna… Do wyboru, do koloru. Można naprawdę nacieszyć oko przepięknymi plażami.

Tangalle

Jazda tuk-tukami!!! Jeśli ktoś kiedykolwiek chciał spróbować jazdą tym pojazdem do Sri Lanka to Twój wybór! W Wietnamie nie ma tuk-tuków!

MINUSY

Niestety, ale na Sri Lance jest bardzo wielu naciągaczy, a Europejczyk jest chodzącym portfelem. Uwierzcie, w drugim tygodniu podróży miałam po dziurki w nosie odpowiadania, że nie potrzebuje podwózki tuk-tukiem, ani obecności „tour guide”.

Niebezpieczna jazda autobusami. Chociaż jazda była atrakcją samą w sobie to nie ukrywam, że z perspektywy czasu widzę, że Lankijczycy jeżdżą jak przysłowiowi wariaci… Ale czy warto z tego powodu rezygnować z wyjazdu? Myślę, że nie.

WIETNAM (PÓŁNOC)

PLUSY

Wietnam jest bardzo cywilizowanym krajem, co mnie bardzo zaskoczyło, bo krążą o nim bardzo krzywdzące stereotypy. W Wietnamie poruszanie się autokarami to przyjemność – są punktualne i w dobrym standardzie. To ostatnie tyczy się również hoteli, bo standard hoteli był dość wysoki.

Możliwość zobaczenia tarasów ryżowych. Wietnam bardziej z tego słynie, natomiast Sri Lanka z tarasów herbacianych. Ale to jeszcze nie wszystko, bo w Wietnamie jest zatoka Ha Long oraz przepiękne okolice Ninh Binh, czyli tzw. Ha Long na lądzie.

Mua Cave

Przepyszne jedzenie! Wietnamska kuchnia to jedna z najzdrowszych kuchni na świecie, pomimo tego, że warunki sanepidowskie w niektórych miejscach mogą przerażać!

Jest taniej! Chociaż obydwa kraje są tanie to jednak Wietnam tutaj i tak wygrywa. O kosztach w Wietnamie pisałam tutaj. Jest to zdecydowanie powód, dla tych z Was, którzy mają ściśle określony budżet.

Trang An

MINUSY

Skutery, wszędzie skutery! Poruszanie się po Hanoi to istne szaleństwo!!!
„Każdego dnia na drogach w Wietnamie ginie w wypadkach ponad trzydzieści osób, głównie z powodu zbyt szybkiej i nieostrożnej jazdy, a także braku wymogu noszenia kasków przez motocyklistów.”.
Chociaż liczby brzmią strasznie to nie oznacza, że od razu zginiecie. Po prostu w Hanoi trzeba mieć oczy szeroko otwarte i zapomnieć o patrzeniu w smarfona podczas przechodzenia przez ulice (zresztą wszędzie, nie tylko w Wietnamie!!!). Możliwość wypożyczenia skutera to jednak duży plus, bo można sporo zwiedzić tanim kosztem!

Dłuższy lot, a co za tym idzie trochę bardziej męczący. Podróż „od drzwi do drzwi”, czyli od wyjścia z domu do wejścia do hotelu w Hanoi zajęła nam 24h! W związku z tym, że Wietnam jest dalej to również ciężej przyzwyczaić się do różnicy czasowej (zarówno w Azji, jak i Polsce po powrocie)

PODSUMOWANIE

Przed napisaniem tego posta byłam przekonana, że to właśnie Wietnam byłby lepszym krajem na pierwszy raz do Azji, a to dlatego, że jest bardziej cywilizowany (a to jest dla mnie ważne), ale po napisaniu tej listy zauważyłam, że Sri Lanka ma bardzo dużo zalet, takich jak na przykład bezproblemowe porozumiewanie się po angielsku czy możliwość podwózki tuk-tukiem, czego w Wietnamie nie ma.

Gdybym miała podsumować w jednym zdaniem to:

Wybierz Wietnam jeśli lubisz jeść, chcesz, by był to cywilizowany kraj i marzysz o obejrzeniu tarasów ryżowych i zatoki Ha Long. Wietnam jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo oraz bardzo tani! Miej oczy szeroko otwarte na ulicach i przygotuj się na długą podróż!

Wybierz Sri Lankę, jeśli nie chcesz mieć problemów z porozumiewaniem się, chcesz jeździć tuk-tukami oraz wziąć udział w safari i obejrzeć tarasy herbaciane, a także przepiękne plaże. Naciągaczy olej a jazdę autobusami potraktuj jak przygodę!

Pozytywne myślenie to klucz do sukcesu. Każdy z tych krajów to niesamowita przygoda, a różnią się drobiazgami. Każdy kraj ma plusy i minusy, dlatego czasami tak ciężko podjąć decyzję! Mam jednak nadzieję, że Twoja podróż będzie super, a następna będzie do tego kraju, który tym razem odrzuciłeś.

Polecane:

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.