AZJA,  IZRAEL,  JORDANIA,  PORADNIK

Przekraczanie granicy izraelsko-jordańskiej (Yitzhak Rabin- Eilat)/Wadi Araba – Aqaba).

To był mój drugi raz. Wcześniej przekraczałam granicę pieszo, kiedy byłam nad Niagarą i chciałam zobaczyć wodospad po stronie kanadyjskiej. O mało nie zgubiłam wtedy dokumentów i pieniędzy! Tym razem również nie obeszło się bez przygód, ale już wiem co i jak, dlatego jeśli zastanawiacie się jak wygląda procedura przejścia granicy izraelsko-jordańskiej (Yitzhak Rabin/Wadi Araba) to zapraszam do wpisu! Wtedy już będziecie mogli spokojnie przekroczyć granicę i sprawdzić na własnej skórze jaka Jordania jest cudowna!

 1. Jak dojechać z lotniska Eilat do centrum?
 2. Jak dojechać z centrum Eilat na granicę izraelsko-jordańską?
 3. Procedura przejścia granicznego
 4. Jak dojechać z granicy izraelsko-jordańskiej do centrum Aqaby?
 5. Jordan Pass

Jak dojechać z lotniska Ovda do centrum?

Chociaż Eilat dysponuje tak naprawdę trzema lotniskami – jedno w centrum (zamknięte), drugie oddalone ok. 18 km od centrum Eilatu (Ramon, otwarte w styczniu 2019) oraz trzecie oddalone ok. 60 kilometrów od centrum miasta (Ovda, lotnisko Ramon ma przejąć wszystkie jego loty) to skupię się przede wszystkim na lotnisku Ovda gdyż to tam obecnie ląduje najwięcej samolotów z Polski, które lecą na południe Izraela.

Przede wszystkim nie jest to tak skomplikowane jakby mogło się wydawać, gdyż jest kilka sposobów jak dojechać do centrum miasta:

AUTOBUS NR 282

Jest to miejski autobus, którego trasa kończy się na dworcu autobusowym w ścisłym centrum Eilatu. Autobusy te są podstawiane bezpośrednio po wylądowaniu samolotu, więc nie musicie się martwić o rozkład jazdy. Warto jeszcze wspomnieć, że autobus odjeżdża dopiero kiedy jest całkowicie zapełniony (ludzie również jadą na stojąco), więc wiąże się to także z dość długim czasem oczekiwania.

Jeśli chodzi o powrót na lotnisko to na dworcu autobusowym są powieszone kartki z informacją o której odjeżdża autobus przed waszym lotem. To, czy autobus odjedzie o czasie to już osobna kwestia.

Koszt przejazdu autobusem to: 21,5 NIS

TAXI

Pod lotniskiem są również taksówki, którymi spokojnie możecie dojechać do centrum, a nawet pod granicę jeśli będziecie chcieli. Oczywiście, koszt takiego przejazdu jest z pewnością bardzo drogi.

AUTOSTOP (graniczy z cudem przy wieczornych lotach)

Kolejnym sposobem na przejazd do centrum miasta jest po prostu autostop. Warto jednak mieć na uwadze, że na drodze, która prowadzi na lotnisko Ovda, nie ma zbyt wielu samochodów, gdyż jest to droga prowadząca przez środek pustyni. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że nie jest to niemożliwe, gdyż 3 lata temu nie mieliśmy pojęcia o tym, że istnieje autobus, który zawiezie nas na lotnisko, więc postanowiliśmy załapać autostop przed lotem do Polski i złapaliśmy (obrzeża Eilatu). Drugi raz nam się to udało, kiedy wracaliśmy z Red Canyon’u (to jest dokładnie ta sama droga, która prowadzi na lotnisko), a zajęło nam to dokładnie 30 sekund… Da się!

INNE np. https://eilatshuttle.com/

Nie mam doświadczeń z tym przewoźnikiem, ale czytałam, że również jest to rozwiązanie nie tylko by dostać się do centrum miasta, ale również by dostać się pod samą granicę izraelsko-jordańską. Po tym, jak kierowca rozwiezie wszystkich po hotelach możecie poprosić go o to, by zawiózł was pod granicę. Czy faktycznie tak jest? Sprawdźcie i dajcie znać!

Koszt: ok. 12$

Jak dojechać z centrum Eilat na granicę izraelsko-jordańską?

Są tak naprawdę dwa sposoby na to by dostać się na granicę, gdyż komunikacja miejska nie podjeżdża na granicę izraelsko-jordańską.

TAXI

Taksówka jest pierwszym z nich i jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób, by dostać się pod granicę. Taksówkarze zazwyczaj krążą po centrum miasta i same zatrzymują się, kiedy widzą zagranicznych turystów.

Koszt przejazdu: 30 NIS (można się targować!)

PIESZO

Jeśli jednak chcielibyście zaoszczędzić te 30 NIS to możecie spokojnie dotrzeć na granicę pieszo, w ciągu godziny (oczywiście +/-)., gdyż granica oddalona jest o ok. 5 kilometrów od centrum. Aby dojść do granicy musicie kierować się w stronę autostrady nr 90 i na wysokości Eilot odbić w stronę granicy (są tam drogowskazy). Poniżej załączam również mapkę oraz informuję o tym, że w Eilacie jest dostępne praktycznie wszędzie WI-FI, dlatego jeśli wpiszecie w Google Maps nazwę przejścia granicznego (Yitzhak Rabin) to bez problemu traficie:

Procedura przejścia granicznego

Izrael

Jeśli wyjeżdżacie z Izraela to procedura nie jest tak naprawdę bardzo skomplikowana.

Krok 1: Aby wejść na teren przejścia granicznego należy okazać ważny paszport. Po obejrzeniu go, celnik może zadać wam dodatkowe pytanie ale nie musi (mnie zapytano jak mam na imię).

Krok 2: Po okazaniu paszportu należy udać się do okienka, w którym musicie uiścić opłatę za opuszczenie kraju.

Opłata wynosi: 102 NIS/osoba (można płacić również dolarami oraz kartą).

Krok 3: Z potwierdzeniem uiszczenia opłaty udajecie się na krótką rozmowę z celnikiem, który sprawdzi wam paszport oraz powinien dać stempel wyjazdowy. Obecnie jednak celnicy dają małą karteczkę jako potwierdzenie wyjazdu z kraju.

Jordania

Po przejściu ziemi niczyjej na granicy izraelsko-jordańskiej czeka was kolejna procedura – tym razem prowadzona przez jordańskich celników. Granica po stronie jordańskiej wygląda jakby była cały czas w remoncie przez co można nie zauważyć okienek. My zboczyliśmy z trasy i udaliśmy się do ostatecznej kontroli, więc celnik odesłał nas po… pieczątki. Tak czy siak oto przejście graniczne w kilku krokach.

Krok 1: Po przejściu strefy bezcłowej traficie do pomieszczenia, w którym zostanie prześwietlony bagaż. U nas odbyło się to bezproblemowo a ja sama miałam wrażenie, że celnik siedzi tam i odpoczywa oraz wcale nie patrzy co mamy w bagażu.

Krok 2: Traficie do długiego korytarzu, gdzie po kolei musicie podejść do dwóch okienek.

W pierwszym z nich otrzymacie do wypełnienia tzw. „Manifest” (BARDZO WAŻNY, NIE WYRZUCAĆ!!!), czyli dokument na którym wpisujecie swoje dane (można wspólnie). Ponadto, w okienku zapytają się was ile nocy macie zamiar spędzić w Jordanii i w zależności od tego należy uiścić opłatę za wizę.

 • Minimum 3 noce na terenie Jordanii: wiza jest darmowa oraz nie zostanie od was pobrana żadna opłata przy wyjeździe z kraju.
 • Minimum 2 noce: wiza jest darmowa, ale przy wyjeździe z kraju będziecie zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 10 JOD/osoba.
 • 1 noc + bez wizyty w Petrze: koszt wizy wynosi 60 JOD/osoba
 • 1 noc + wizyta w Petrze: koszt wizy wynosi 40 JOD/osoba. Przy tym wariancie należy zachować bilet zakupiony w Petrze oraz „Manifest”, na którym powinien podbić się pracownik kasy biletowej w Petrze.
 • 2 noce w Petrze: wiza jest darmowa, ale przy wyjeździe z kraju będziecie zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 10 JOD/osoba.
 • JORDAN PASS: Jest to karta, która uprawnia do zwiedzenia ponad 40 różnych atrakcji turystycznych w kraju. Posiadanie tej karty zwalnia również z płacenia za wizę. Jeśli kupicie ją to przy tym okienku należy ją okazać, by być zwolnionym z opłaty. Na końcu wpisu więcej informacji. Koszt:
  1 dzień – 70 JOD
  2 dni – 75 JOD
  3 dni – 80 JOD

Uwaga: Można płacić TYLKO GOTÓWKĄ!!! Kantor znajduje się jak wyjdziecie z pomieszczenia, w którym prześwietlą bagaż to na wprost (po lewej będziecie mieć wtedy ten długi korytarz)

Przy tym okienku również możecie poprosić o takie specjalne, białe kartki, na której wypisujecie swoje dane. Są one po to, by uniknąć pieczątki w paszporcie. My niestety dowiedzieliśmy się o tym, kiedy celnik wbił pieczątki a ja zauważyłam ludzi, który wypełniają te kartki, więc wróciłam się zapytać co to jest i do czego służy. Nie słyszałam jednak, by pieczątka jordańska w paszporcie mogła powodować jakiekolwiek problemy przy wjeździe do innych krajów.

Po wypełnieniu „Manifestu” udajecie się do drugiego okienka, gdzie celnik sprawdza wasz paszport, wypełniony „Manifest” oraz przybija pieczątkę w paszporcie (lub na białej kartce, którą wypełnicie wcześniej).

Krok 4: Udajecie się w stronę bramy, gdzie celnik sprawdza wasz podbity paszport i tym oto sposobem przekraczacie granicę!

Jak dojechać z granicy izraelsko-jordańskiej do centrum Aqaby?

Jak już przejdziecie całą procedurą to jedynie co pozostanie to dostać się do centrum miasta, czyli Aqaby. Jest na to tylko jeden sposób.

TAXI

Taksówkarze stoją pod granicą i tylko czekają na turystów, by zawieźć ich do centrum miasta. Możecie również dogadać się na granicy z innymi osobami, by zabrać się potem razem. Wyjdzie z pewnością taniej.

Koszt przejazdu: 15 JOD

Jordan Pass

Czym jest Jordan Pass? Tak jak napisałam wcześniej, jest to karta turystyczna uprawniająca do wjazdu do ponad 40 atrakcji turystycznych w kraju za które już wtedy nie musicie płacić.

Kupić Jordan Pass możecie tutaj: https://www.jordanpass.jo/

Karta przychodzi w formie kartki A4 na maila – można ją wydrukować lub zapisać na smartfonie. Trzeba ją okazać w okienku, o którym wspomniałam wcześniej.

Atrakcje związane z Jordan Pass:
https://www.jordanpass.jo/Contents/Jordan_Attractions.aspx

My osobiście nie kupowaliśmy Jordan Pass, gdyż uznaliśmy, że nam się to nie opłaca ze względu na to, że jechaliśmy na jeden dzień do Petry (50 JOD) oraz Wadi Rum (5 JOD) a najtańszy Jordan Pass kosztuje 70 JOD.

Mam nadzieję, że teraz już przejście graniczne izraelsko-jordańskie nie jest wam straszne! My pojechaliśmy tam niezbyt przygotowania a daliśmy radę także dla Was będzie to bułka z masłem!

Polecane:

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.