PORADNIK

Jak zaplanować samodzielną podróż?

Będę to powtarzać jak mantrę: Jestem przekonana, że podróż na własną rękę to coś znacznie więcej niż wykupiona wycieczka z biura podróży. Wymaga przejęcia kontroli, organizacji oraz pozbycia się swojego własnego strachu. Jak zaplanować podróż na własną rękę?

O tym, jakie są zalety podróżowania na własną rękę oraz co mi daje podróżowanie pisałam już wcześniej. To jeszcze nie rozwiązuje innych problemów przed którymi staje osoba chcąca zorganizować samodzielny wyjazd. Ci, którzy zazwyczaj podróżowali korzystając z obsługi biur podróży nie wiedzą od czego zacząć… Na czym się skupić podczas organizowania samodzielnego wyjazdu?

Przyznam szczerze, że sama stanęłam po raz kolejny przed tym, bo wczoraj zarezerwowałam bilety lotnicze, więc wpis ten jest pewnego rodzaju uporządkowaniem wszystkich czynności, które wykonuję przed zorganizowaniem całego wyjazdu. Chociaż mówią, że spontaniczne wyjazdy są najlepsze to jadąc na jakikolwiek wyjazd wolę mieć określone co i kiedy chcę zobaczyć, chociaż nie zawsze w praniu wychodzi tak, jak na papierze… Dobra, jak wygląda moje przygotowanie do podróży?

OKREŚLENIE BUDŻETU

Jest to dla mnie najistotniejsza kwestia, którą poruszam tutaj po raz kolejny. Pisałam o tym we wpisie na podstawie jakich kryteriów wybieram kierunki moich wyjazdów. Budżet jest dla mnie najistotniejszy, bo jego określenie determinuje kolejne czynniki: długość wyjazdu, komfort wyjazdu oraz styl podróżowania. Jako, że znam swój styl podróżowania to budżet jedynie określa pozostałe dwa czynniki wyjazdu.

OKREŚLENIE DŁUGOŚCI WYJAZDU / STYLU PODRÓŻOWANIA

W związku z określeniem tego, ile pieniędzy chcesz wydać to wiesz już mniej więcej jakie kierunki podróży wchodzą w grę. Osobiście uważam, że nie opłaca się spędzić 20h w podróży, by spędzić gdzieś zaledwie kilka dni.

Wszystko jeszcze zależy od tego czy chcesz podróżować „na bogato”, czy „trochę skromniej, ale więcej”. Tutaj decyzja należy do Ciebie. Zastanów się jakim typem człowieka jesteś: wolisz aktywny wypoczynek, słodkie lenistwo na plaży czy obydwie te formy? Każdy z tych czynników zanalizuj, a dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzje o tym, gdzie chcesz spędzić urlop oraz jak długo!

SPRAWDZENIE DOKUMENTÓW

To jeszcze nie wszystko. Być możesz marzysz o podróży po Europie, ale nie masz paszportu? Do większości krajów można wjechać z paszportem, który jest ważny minimum 6 miesięcy. Sprawdź, jakie dokumenty są ważne przy wjeździe do danego kraju oraz czy spełniasz te kryteria. Na tym etapie podróży najczęściej już orientuję się dokładnie czy trzeba złożyć wniosek o wizę czy też nie. Zobaczysz, Twoja lista wymarzonych kierunków również może dzięki temu się skrócić!

WYBÓR KIERUNKU

Jest już określony budżet, długość wyjazdu, styl podróżowania oraz sprawdzone informacje, jakie dokumenty należy posiadać przy wjeździe do danego kraju. Jeśli masz jeszcze jakieś inne kryteria, to tutaj jest ten moment do tego, by je wypisać, przemyśleć i w końcu wybrać…! Ten jeden, który spełnia ich większość bądź nawet wszystkie. U mnie właśnie się to stało!!!

ZAREZERWOWANIE I OPŁACENIE BILETÓW LOTNICZYCH

Linii lotniczych jest bardzo dużo, więc bardzo trudno zdecydować się na jedną z nich, ale prawda jest taka, że to nie linia lotnicza ma zazwyczaj znaczenie a to, w jakiej cenie oferuje lot w danym kierunku! Moim sposobem na znalezienie taniego lotu jest:

 • Elastyczność: im bardziej jesteś w stanie przesunąć swój urlop tym większe prawdopodobnie znajdziesz tańsze połączenie lotnicze
 • Latanie poza sezonem: Od 4 lat decyduję się na podróżowanie poza wakacjami (lipiec/sierpień). W zależności oczywiście od kierunku, tam gdzie w Polsce nie ma sezonu, tam może być sezon, ale staram się zawsze latać wtedy, kiedy jest mniej turystów i jest przede wszystkim taniej.
 • Korzystanie z wyszukiwarek lotniczych: jedną z moich ulubionych wyszukiwarek jest http://skyscanner.pl oraz http://www.azair.eu/ Ostatni mój lot znalazłam właśnie poprzez tę drugą wyszukiwarkę.

OPCJONALNIE: SZCZEPIENIA

Jako, że zdrowie jest dla mnie niezwykle istotne to zaraz po tym, jak zarezerwuję bilet do kraju, w którym są wymagane szczepienia to umawiam się na wizytę do lekarza ds. chorób tropikalnych i omawiam z nim to, jakie szczepienia są mi potrzebne.

Jest to o tyle ważne, że niektóre z nich potrzebują”przyjąć się”, dlatego trzeba je zrobić znacznie wcześniej.

WYBRANIE NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI (RESEARCH)

Kiedy już mamy to co najważniejsze czyli te wszystkie kwestie, które poruszają tysiące osób na forach internetowych tj. „Gdzie jechać na wakacje, gdzie jest ciepło?” to możemy przejść do konkretów, czyli tego, co chcemy zobaczyć będąc w tym, konkretnym kraju. Jest to najbardziej wymagająca część planowania podróży!

Prawdę mówiąc, kiedy już decyduję się na kraj to mniej więcej wiem, co chciałabym zobaczyć (w końcu z jakiegoś powodu ten kraj wybrałam), więc mam trochę łatwiej, ale na tym nie poprzestaję. Przede wszystkim robię konkretny research w Internecie, które przyda mi się bardzo mocno przy przygotowywaniu planu podróży. Przede wszystkim wybierając atrakcje to czytam o:

 • Co to jest za atrakcja!!! Być może wyda się to śmieszne, ale naprawdę chcę wiedzieć, co kryje się pod nazwą „Wadi Rum” czy „Ella”. Jaki sens jest jeździć do miejsc, które są popularne, ale nikt nie ma pojęcia co to tak naprawdę jest? Na tym etapie zadaję sobie pytanie: „CZY JA NAPRAWDĘ CHCĘ TĘ ATRAKCJĘ ZOBACZYĆ?”
 • Ich lokalizacji. To czy są zlokalizowane blisko mojego lotniska czy po drugiej stronie kraju (np. 1000 km!)
 • Ilości czasu, jaki warto na nie poświęcić. To kryterium jednak przede wszystkim dopasowuję to do moich potrzeb i zainteresowań, bo wiele osób sugeruje się jedynie tym co przeczytają a zapominają o tym, co oni tak konkretnie lubią. Przykładowo, kiedy ktoś mi mówi, że warto spędzić w Pompejach 2 dni to ja wiem, że w zupełności wystarczy mi 1 albo pół dnia, bo nie przepadam za takimi miejscami. Oczywiście, konsultując to z moim towarzyszem życia (i podróży). 🙂
 • Dniach i godzinach otwarcia, co jest oczywiście niezwykle istotne przy planowaniu podróży, bo pomaga określić gdzie i w jaki dzień odwiedzić tę konkretną atrakcję. Przypomina mi się śmieszna historia z Izraela, kiedy to nie sprawdziliśmy godzin otwarcia Parku Narodowego Ein Ghedi. Podjechaliśmy pod park i zobaczyliśmy szyld, na którym było napisane, że jest czynne od „15-7”, a byliśmy przed 15. Radość na naszych twarzach nie trwała długo, bo niedługo potem odkryliśmy, że w Izraelu czyta się od prawej do lewej, a nie od lewej do prawej… Teraz już tego błędu nie popełniam!
 • Kosztach atrakcji, co jest związane z tym, że mam przecież określony budżet. Dzięki temu wiem, czy zmieszczę się w nim, czy też nie.
 • Polecanych przewodnikach/biurach podróży. Prawdą jest, że to, że organizuję wyjazd na własną rękę nie wyklucza tego, że nie korzystam z organizacji wycieczek na miejscu. Są takie miejsca, kiedy to jest niezbędne. Przykładowo: safari na Sri Lance.

PRZYGOTOWANIE PLANU WYCIECZKI (uwzględniając poruszanie się samochodem, komunikacją miejską lub auto-stopem)

Po wykonaniu kawału dobrego researchu czas na to, by zebrać to wszystko w jedną całość i przygotować gotowy plan podróży. W jaki sposób to zrobić najefektywniej?

 • Wybór środka transportu – w ten sposób określisz jakim czasem dysponujesz. Wiadomo jest, że kiedy wybierzesz samochód to możesz się szybko przemieszczać i zobaczyć więcej. Komunikacja miejska jest niesamowitą przygodą sama w sobie, ale traci się całkiem sporo czasu.
 • Zlokalizowanie atrakcji na mapie – tak jak wspomniałam to robię to na etapie researchu. W przypadku przygotowywania planu podróży należy nanieść wybrane atrakcje na mapie i po prostu wyznaczyć trasę.
 • Spisanie planu wycieczki z podziałem na dni, które chcemy spędzić w danym miejscu (atrakcji).

ZAREZERWOWANIE NOCLEGÓW

Kawał dobrej roboty został wykonany! Czas przejść do rzeczy i od teorii przejść do praktyki, a zaczynamy od rezerwowania noclegów, bo przecież musimy gdzieś spać! Nie jest to skomplikowany proces. W zależności od budżetu, środka transportu oraz ilości czasu, jaki chcę spędzić w danym miejscu tak wybieram miejsce, w którym chcę spędzić noc.

Rezerwując nocleg zazwyczaj korzystam ze stron: https://www.airbnb.pl/ oraz https://www.booking.com/

OPCJONALNIE: ZAREZERWOWANIE WYNAJMU SAMOCHODU

Jeśli decyduję się na wynajem samochodu to rezerwuję również samochód korzystając z porad osób, które korzystały w wypożyczalni samochodów w tym kraju. Przy wypożyczeniu samochodu sprawdzam, czy nie trzeba spełniać jakichś dodatkowych warunków (np. wyrobienie tymczasowego prawa jazdy w urzędzie), budżetem oraz warunkami ubezpieczenia.

ZAREZERWOWANIE BILETÓW WSTĘPU

W zależności od atrakcji, jedne trzeba zarezerwować wcześniej a drugie później, ale tego wszystkiego dowiaduję się na etapie przeszukiwania przeróżnych źródeł w poszukiwaniu informacji. Przeglądam jeszcze raz zrobiony przeze mnie research i jeśli jest konieczne kupienie jakiegoś biletu już teraz (już zrobienie wstępnej rezerwacji) to robię to na tym etapie, czyli po zarezerwowaniu noclegów oraz samochodu. Zazwyczaj jednak takie rzeczy kupuję na miejscu, bo mam na uwadze, że plan to jedno a życie to drugie i można przez to stracić pieniądze.

WYKUPIENIE UBEZPIECZENIA

Jest to bardzo ważny aspekt przed każdym wyjazdem. Zawsze wykupuję dodatkowe ubezpieczenie na wypadek, gdyby coś miało się stać. Nie raz już wspominałam, że bezpieczeństwo oraz moje własne zdrowie jest dla mnie niezwykle istotne, dlatego ZAWSZE o tym pamiętam i wykupuję to najczęściej na tydzień/dwa tygodnie przed wyjazdem.

Przyznam szczerze, że wykupowałam usługę z różnych firm ubezpieczeniowych: Uniqa, Hestia czy Euro24, ale nie mogę się wypowiadać na temat tego, które z nich jest najlepsze, bo całe szczęście nigdy nie musiałam korzystać i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała!

PRZYGOTOWANIE LISTY RZECZY DO SPAKOWANIA

Ufff, te wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą. Przyszedł czas na przygotowanie listy rzeczy do spakowania, z czego ZAWSZE śmieje się mój chłopak! Listę przygotowuję w oparciu o wcześniejsze przygotowane już informacje.

Kiedy lecę do kraju arabskiego to wiem, że do niektórych miejsc będę musiała mieć długą spódnicę.

Kiedy planuję trekking to niezbędne będą wygodne buty.

Przygotowanie listy rzeczy do spakowania jest dla mnie wtedy formalnością, bo wiem, co mam zabrać tylko muszę to spisać po to, by czegoś nie zapomnieć.

PAKOWANIE

Pakowanie to praktycznie jeden z ostatnich etapów przed wyjazdem. Mam listę, więc jest to banalnie proste. Wszystko przygotowuję, ale jednocześnie odhaczam z listy, co już jest przygotowane, a co jeszcze muszę dopakować.

Można by pomyśleć, że zabija to spontaniczność, ale nikt mi nie wmówi, że można się spakować bez chociażby pomyślenia o tym, jaka jest pogoda, na jak długo jadę oraz co mam zamiar tam robić. Gdyby tak nie było to musielibyśmy spakować całą szafę lub będąc na miejscu odpuścić atrakcje, bo nie mamy odpowiedniego ubrania (chociaż zawsze można coś kupić na miejscu!)

ODPRAWA

Przedostatnim etapem przygotowania do podróży jest zrobienie odprawy biletowej online (jeśli linia lotnicza to oferuje, bo niestety nie mam wiedzy czy jest to możliwe w każdej linii lotniczej) po to, by nie musieć robić tego na lotnisku. Wszystko jednak zależy od tego, gdzie lecicie oraz jakie warunki lotu wybraliście – odprawa bagażowa może być konieczna również na lotnisku.

WYDRUK DOKUMENTÓW

Ostatni etap: wydruk wszystkich dokumentów. Ja jadąc w podróż praktycznie zawsze robię wydruk i kopię moich dokumentów:

 • Odprawa lotniskowa,
 • Wnioski o wizę (jeśli konieczne)
 • Ubezpieczenie,
 • Kserokopia paszportu + ww. dokumentów (tak na wszelki wypadek, gdybyście zgubili),
 • Rezerwacje noclegów, atrakcji, samochodu,
 • Numery telefonów do najbliższej Ambasady RP w danym kraju + adres siedziby.

To co? Lecimy?! Wiem, że to wszystko wygląda skomplikowanie, ale naprawdę nie jest to nie do przejścia. Tysiące osób robi to samodzielnie i dają radę, więc jestem przekonana, że jeśli tylko dasz sobie szansę to i Ty możesz to zrobić! W razie czego służę pomocą!

Polecane:

Źródło obrazka: https://pixabay.com/

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.