PORADNIK

Nie pojadę na własną rękę, bo nie znam języka obcego

Brak znajomości języka obcego bardzo często okazuje się być powodem, dla którego rezygnujemy ze zorganizowania samodzielnie wycieczki za granicę. O tyle dobrze, że nie boimy się jechać bez znajomości języka obcego na wycieczkę zorganizowaną. Uwierzcie, znajomość języka obcego wcale nie jest obowiązkowe do tego, by przeżyć niesamowitą podróż zorganizowaną na własną rękę!

Rzeczywiście, jadąc bez znajomości języka obcego za granicę może być trochę trudniej. Szczególnie w kraju, w którym mieszkańcy mówią kompletnie odmiennym językiem niż my, w Polsce. Nie jest to jednak nie do przeskoczenia, dlatego, że jeśli się chce to się uda a jest na to kilka sposobów.

PRZEŁAM STRACH (RADA DLA OSÓB, KTÓRE ZNAJĄ JĘZYK ALE SIĘ BOJĄ)

Znam wiele osób, które uczyły się języka obcego latami. W podstawówce, gimnazjum, liceum i z pewnością potrafią się nim posłużyć, ale mają blokadę językową i po prostu się boją. Tego, że powiedzą coś niepoprawnie, a co za tym idzie to tego, że druga osoba ich nie zrozumie.

A teraz pomyśl:

Jak zareagowałeś, jak spotkałeś osobę z innego kraju, która nauczyła się kilku słów po polsku i Cię o coś pyta?

Z pewnością nie przeszkadza Ci to. Po prostu odpowiadasz, idziesz dalej i prawdopodobnie zapominasz o całej sprawie. A może się nawet uśmiechasz, kiedy słyszysz, że ktoś zadał sobie trud i nauczyć się kilku zdań.

Pamiętam, że miałam dokładnie ten sam problem. Chociaż potrafię mówić w języku angielskim lepiej niż niektórzy moi znajomi (nieskromnie mówiąc) to kiedy byliśmy w Izraelu to mój facet był osobą, która mówiła najwięcej! Kompletnie się tego nie bał – mówił to co potrafił i świetnie się z drugą osobą dogadał. Pamiętam, że to mi bardzo zaimponowało: swoboda i chęć do tego, by po prostu MÓWIĆ.

Pamiętaj, że najlepiej dogadać się z obcokrajowcem, bo on też popełnia błędy w obcym języku (jak każdy zresztą) i zazwyczaj nie ma wyrobionego akcentu tak jak osoby, które mówią w swoim ojczystym języku.

ZACZNIJ OD KRAJÓW SŁOWIAŃSKICH

Jeśli na samą myśl o dalszej podróży zagranicznej masz ogromny strach to zacznij od czegoś łatwego oraz przyjemnego! Przede wszystkim niech to będą kraje, których język jest podobny do polskiego.

Czechy, Słowacja a nawet Chorwacja to świetny wybór na początek. Pamiętam, że będąc w Chorwacji częściej używałam polskiego niż angielskiego, gdyż prościej było się porozumieć. Szczególnie z osobami, które nie były biegłe w języku angielskim. Natomiast, kiedy byłam w USA to bardzo wiele osób porozumiewało się z Czechami i Słowakami w języku polskim niż angielskim. Ja osobiście tego nie praktykowałam, bo wolałam ćwiczyć angielski.

Może uznacie mnie za szaloną, ale Chiny to też dobry wybór, dlatego, że tam nikt nie mówi w języku angielskim, więc znajomość tego języka i tak nic nie da, ale w takich sytuacjach pomogą sposoby poniżej.

ZORGANIZUJ WYCIECZKĘ NAJDOKŁADNIEJ JAK SIĘ DA

Przed wyjazdem przygotuj się do podróży bardzo rzetelnie. Zarezerwuj wszystkie noclegi, wydrukuj potwierdzenia rezerwacji, sprawdź dokładnie numery autobusów a także przejrzyj dokładnie jak dojść na dany przystanek. Spróbuj przewidzieć wszystkie sytuacje, w których normalnie zapytałbyś kogoś o pomoc i przygotuj sobie na nie rozwiązania.

Pamiętam, jak musiałam dojechać z mojego ośrodka kolonijnego na lotnisko Newark w Nowym Jorku. Byłam kompletnie nieprzygotowana, bo przyznam szczerze, że nie chciało mi się szukać i sprawdzać, w jaki sposób mogę dostać się na to lotnisko. Po prostu wsiadłam w pociąg i kiedy wysiadłam na Grand Central w NYC nie wiedziałam co mam robić. Wiedziałam jednak, że znam angielski, więc sobie poradzę. Tak ważne jest zatem, by odpowiednio się do podróży przygotować, bo dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu.

Wiem, że wszystkiego nie da się zaplanować, ale dobre przygotowanie z pewnością ułatwi podróżowanie i sprawi, że nie trzeba będzie prawie wcale nikogo prosić o pomoc. Jeśli jednak się tak zdarzy to będzie można skorzystać z narzędzi, które weźmiecie ze sobą.

KUP ROZMÓWKI I KORZYSTAJ Z NICH

Chociaż w dobie Internetu nikt o tym nie myśli, bo przecież każdy z nas ma smartfona to warto sobie je kupić, jeśli rzeczywiście nie znasz języka obcego. Rozmówki mogą przydać się w niespodziewanych sytuacjach. Nawet takich, kiedy nie masz dostępu do Internetu lub rozładuje Ci się Twój telefon. Papier jest cierpliwy i z pewnością może Ci pomóc.

WYKUP DOSTĘP DO INTERNETU ZA GRANICĄ

O tym, jak dostęp do Internetu może okazać się przydatny zorientowałam się na Sri Lance. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, bo myślałam, że i tak mi się to nie przyda. Prawda jest jednak zupełnie inna. Mając dostęp do Internetu możecie absolutnie wszystko sprawdzić, a także prosić o rady osób na forach internetowych.Poza tym, mając dostęp do Internetu macie też dostęp do:

GOOGLE TŁUMACZ

Z pewnością Google Tłumacz oraz inne słowniki mogą się przydać, gdy będziecie chcieli kogoś o coś poprosić. Poza tym, że macie rozmówki to słowniki Internetowe ułatwią Wam podróżowanie bez znajomości języka obcego. Osobiście sama korzystałam nie raz ze słownika, kiedy nie pamiętałam danego słowa w języku angielskim. Podróżowanie z dostępem do Google Tłumacza jest zdecydowanie prostsze!

APLIKACJE DZIAŁAJĄCE Z INTERNETEM

Przed wyjazdem warto pobrać i zainstalować aplikacje, które mogą okazać się przydatne podczas podróżowania. Jedną z nich jest MAPS.me, czyli bezpłatna nawigacja, która działa również bez Internetu. Dzięki temu, nie będziecie musieli pytać nikogo o drogą. Przyznam szczerze, że uratowała mi nie raz życie!

Przykładowe aplikacje: MAPS.me, Booking.com, TripAdvisor itp.

MIEJ DOBRE NASTAWIENIE I ODWAGĘ

Najważniejsze jednak jest to, by pokonać swój wewnętrzny strach przed podróżowaniem bez znajomości języka obcego. Świat jest pełen dobrych i pomocnych osób, które widząc uśmiech na twarzy pomogą Ci, nawet, gdybyś miał rysować swoje pytanie na kartce papieru. Otwarty umysł, chęć do działania i odwaga to gwarancja niesamowitej przygody nawet bez znajomości języka obcego!

Jak Wy do tego podchodzicie?

Polecane:

Reisefieber przed podróżą

„Też bym chciał/a wyjechać, ale…” czyli 5 wymówek, by nie podróżować

Źródło grafiki: https://www.dunedinlibraries.govt.nz/collections/foreign-languages

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.