PORADNIK

Wady i zalety podróżowania w grupie

Ameryki nie odkryję, kiedy napiszę, że wszystko ma dwie strony medalu i zawsze jest coś za coś. Podróżowałam w grupie, podróżowałam w parze, podróżowałam samodzielnie i każde z tych doświadczeń było wyjątkowe, ale dzisiaj wiem, jakie podróżowanie sprawia mi największą przyjemność. To jak? Jedziemy z tym!

W zależności od moich priorytetów oraz budżetu, podejmowałam decyzję o podróżowaniu samodzielnym, w parze czy w grupie. Fakt jest jednak jeden: Ile ludzi tyle opinii i decyzję o tym jak powinni podróżować, by czerpać przyjemność powinni podjąć zgodnie ze swoimi POTRZEBAMI!!!

Oto zalety podróżowania w grupie:

PODZIAŁ OBOWIĄZKÓW

Jeśli decydujesz się na podróżowanie w większej grupie to z pewnością łatwiej może być taki wyjazd zorganizować, szczególnie, gdy wspólnie decydujecie się podróżować na własną rękę. Każdy ma predyspozycje do czegoś innego – jeden może znaleźć wypasione noclegi, drugi spełniać rolę przewodnika po atrakcjach a trzeci być kierowcą po krętych drogach.

PODZIAŁ KOSZTÓW

Wynajęcie samochodu czy apartamentu na większą ilość osób zawsze bardziej się opłaca i można na tym bardzo zaoszczędzić! Podróżowałam za śmieszne pieniądze po USA, dlatego, że dzieliłyśmy wynajem samochodu czy noclegu na pięć osób.

BEZPIECZEŃSTWO

Kiedy jesteś w większej grupie osób, nie boisz się wracać w środku nocy do hotelu, bo potencjalne zagrożenie ze strony złodziei jest dużo mniejsze. Tym bardziej, jeśli w tej większej grupie są mężczyźni. Ja podróżując z dwoma czy trzema mężczyznami czułam się bardzo bezpiecznie.

WIĘCEJ ŚMIECHU I PRZYGÓD

Kiedy przychodzi wieczór, świetnie jest spędzić go w gronie osób, które lubisz! Śmieszne historie, wspominanie historii z przebytej dotychczas podróży to sposoby na umacnianie relacji między osobami, z którymi podróżujesz. To także świetna okazja, do tego, by lepiej poznać osoby, które wcześniej znałeś tylko ze spotkań w domu czy na kawie.

WIĘCEJ UMIEJĘTNOŚCI (np. znajomości języka obcego, którego Ty nie znasz)

Umiejętności innych osób nie tylko przydadzą się przy planowaniu podróży, ale również podczas niej! Jeśli Ty znasz angielski, a Twój znajomy hiszpański to spokojnie możecie lecieć do Ameryki Południowej i się dogadacie! Większa grupa osób oznacza szybsze rozwiązywanie problemów, bo co dwie głowy to nie jedna.

WIĘCEJ RĄK DO ROBIENIA ZDJĘĆ/FILMÓW

Nie ukrywajmy, każdy chce mieć pamiątkowe zdjęcie na tle Statuy Wolności, Wieży Eiffla czy Twer Bridge. Kiedy Twój partner ma już dość robienia zdjęć to zawsze możesz poprosić o to kogoś innego. Wtedy jest i wilk, i owca cała!

Oto wady podróżowania w grupie:

UZALEŻNIENIE OD INNYCH (KOMPROMIS!)

Podróżując w grupie zawsze musisz mieć na uwadze potrzeby również innych osób. Wszystkie te zalety są wspaniałe, ale należy pamiętać o tym, że ludzie mają różne potrzeby i nawyki, dlatego tak ważne jest tutaj umieć pójść na kompromis. To powoduje, że podróż nie zawsze jest taka, jaką sobie wymarzymy.

MNIEJSZA ELASTYCZNOŚĆ

Im większa grupa, tym większy jest problem bycia elastycznym. Nie wszystkim może pasować dany termin, w którym właśnie pojawiły się tanie bilety lotnicze. Ta sama sytuacja może wydarzyć się, kiedy trzeba znaleźć apartament (lub pokoje) dla dużej grupy. To z kolei przekłada się na ceny i może wyjść drożej. Grunt to dogadać się co do terminu i warunków mieszkalnych.

PRZEZNACZANIE WIĘKSZEJ ILOŚCI CZASU NA DANĄ ATRAKCJĘ

Kiedy jesteście w dużej grupie każdy ma prawo do skorzystania z jakiejś atrakcji. Będąc w muzeum, jednej osobie może zająć zwiedzanie 1 godzinę, kiedy drugiej może zająć 5 godzin. A wtedy pozostali muszą czekać. Stracić można na tym mnóstwo czasu, a to wiąże się z faktem, że zwiedzamy mało intensywnie.

TRUDNOŚCI W PODEJMOWANIU DECYZJI

Będąc w większej grupie, w której każdy może mieć odmienne zdanie, bardzo trudno o podjęcie decyzji. Zajmuje to czas: omówienie każdej z opcji, wysłuchanie każdego a potem zadecydowanie większości. Oczywiście, być może plan ustalony jest wcześniej, ale nigdy nie jest możliwe, by plan był idealny. Każdy z wyjazdów wiąże się z niespodziewanymi sytuacjami, z którymi w większej grupie może być ciężej o rozwiązanie niż w parze.

REWOLUCJE TOALETOWE

Być może wydawać się to śmieszne, ale w większej grupie może to zajmować bardzo dużo czasu. Nigdy nie wiadomo, kiedy komuś może się zachcieć i wtedy cała grupa w imię solidarności powinna na tą osobą poczekać.

Chociaż wyszło na to, że podróżowanie w grupie ma więcej zalet to jedna z wad jest na tyle dla mnie uciążliwa, że zdecydowanie bardziej wolę podróżować w parze. Niezależność, to to, co bardzo sobie cenię. Czuję się lepiej, kiedy ustalam z moim partnerem, co i jak chcielibyśmy zwiedzić. Dzięki temu zaoszczędzamy mnóstwo czasu i mamy wakacje takie, jakie chcieliśmy. A wy? W grupie czy jednak w parze?

„Też bym chciał/a wyjechać, ale…” czyli 5 wymówek, by nie podróżować

Niezależność czy komfort? CO WYBRAĆ PLANUJĄC PODRÓŻ

Które ze 193-ch wybrać? O PRIORYTETACH

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.