PORADNIK

Które ze 193-ch wybrać? O PRIORYTETACH

Za każdym razem to samo… Przewijasz tablicę Facebooka i widzisz „Super tanie loty do Gruzji!”, zjeżdżasz niżej i widzisz przepiękne zdjęcia koleżanki z pracy, która właśnie wróciła z Dominikany a chwilę później Twoja partner/ka woła, że w tym sezonie modna jest Turcja! Czym kierować się przy wyborze kierunku na wakacje?

Być może pomyślałeś

„Co to za głupi temat? Nie muszę nikogo o to pytać.”

I słusznie, bo najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą i spełniać własne marzenia oraz cele. Prawda jest jednak taka, że są tysiące osób, które zadają  pytania:

„Gdzie polecieć w zimie?”

„Jaki kraj wybrać, by były piękne plaże?”

„Jakie są Twoje wymarzone kierunki?”

Grupy podróżnicze pękają w szwach od tego typu pytań. Nie ukrywam, sama też niejednokrotnie usłyszałam dlaczego wybrałam Sri Lankę, Izrael czy Maroko oraz gdzie jeszcze chciałabym pojechać. I chociaż nie jest to nic dziwnego, to w połączeniu ze zdaniem „Nie wiem gdzie lecieć na wakacje, doradź coś” to pytanie, którego nie potrafię zrozumieć.

Okej, rozumiem, ludzie szukają inspiracji i pomysłu na swoje własne podróże, ale prawda jest taka, że nikt nie podejmie decyzji za Ciebie i jeśli w grupie jest 10 000 osób, z czego masz 100 odpowiedzi, że powinieneś wybrać Kretę, Malediwy i Zanzibar, bo to są kraje z piękną plażą, a ja doradzę Ci kraj Bliskiego Wschodu, bo lubię tamte klimaty (a Ty być może się boisz) to zadanie tego typu pytania i tak nic Ci nie pomoże, bo nie masz wyznaczonych najważniejszych priorytetów.

Fakt jest taki, że każdy je ma i prędzej czy później odkryjesz je, kiedy przyjdzie do podejmowania decyzji. Zanim zatem zadasz pytanie o to, gdzie polecieć na Twoje własne wakacje odpowiedz sobie na te pięć najważniejszych pytań:

 1. Jaki mam budżet i jak wydaję pieniądze? Wolę wakacje „na bogato” czy „zobaczyć więcej a zaoszczędzić”?
  Ten punkt naprawdę determinuje, gdzie i na jak długo możecie polecieć. Przykładowo w Azji możecie żyć jak królowie, kiedy z tym samym budżetem w Islandii będziecie mocno oszczędzać. Chyba, że masz nieograniczony budżet.
 2. Czy będę podróżować w zimie czy w lecie?
  To pytanie eliminuje większość krajów, jakie możecie wziąć pod uwagę przy wyborze kierunków ze względu na różne pory roku w różnych częściach świata.
 3. Na jak długo chcę lecieć i co chcę tam robić? Zwiedzać czy tylko odpoczywać?
  Moim zdaniem, nie warto spędzać w podróży prawie 20 godzin  by lecieć na tydzień na drugi koniec świata po to, by leżeć na plaży, ale wiem, że są osoby, które to robią i czerpią z tego przyjemność, więc to jest naprawdę super. Warto się jednak zastanowić dlaczego właśnie chcemy tam lecieć i co możemy z tego wyciągnąć. Podróż naprawdę może być niesamowitym doświadczeniem, jeśli zastanowimy się po co tam jedziemy.
 4. Co mnie interesuje? Architektura nowoczesna? Natura? Starożytne miasta czy różnorodne potrawy?
  Są kraje, które ewidentnie słyną z niesamowitych budynków czy dobrego jedzenia. Jeśli znamy cel naszego wyjazdu dużo łatwiej będzie nam wybrać kierunek podróży. Nie ma sensu lecieć do Aten, kiedy chcemy obejrzeć nowoczesną architektury (tak, przykład mocno przesadzony).
 5. Jak podchodzę do innych narodów (szczególnie takich, które są zupełnie inne niż europejczycy)? Czy jestem tolerancyjny i otwarty? Czy lepiej czuję się „wśród swoich”?
  Myślę, że tego pytania nie trzeba tłumaczyć. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej dać innym osobom szanse pomimo tego, że mają odmienne zasady niż nasze?

I jak? Nie jest łatwiej zamiast wpisywać w Google czy pisać na grupach? To jest naprawdę niesamowite, że jako ludzie jesteśmy tak różni i mamy swobodę do wybierania kierunków zgodnych z naszymi potrzebami i wyznaczonymi sobie celami.

Spotkałam ludzi, którzy obrali sobie za cel odwiedzić wszystkie wyspy na całym świecie. Inni chcieli zobaczyć 7 cudów świata a dla innych nie ma to znaczenia gdzie a to, że mogą podziwiać piękne widoki i rozkoszować się słońcem. Ile ludzi tyle różnych pomysłów i wspomnień oraz historii z niesamowitych podróży.

Osobiście kierunki podróży wybieramy na zmianę z moim mężczyzną – raz ja, raz on, oczywiście w porozumieniu z drugą osobą. Zresztą nie mam z tym wielkiego problemu, bo mam otwarty umysł i na mojej liście jest jeszcze wiele krajów i miejsc, które chciałabym poznać i zobaczyć na własne oczy.
Dzięki temu, że w ciągu ostatnich 10 lat podróżowałam autokarem, samolotem, wynajętym samochodem, auto-stopem, jeździłam z biurem podróży, na własną rękę, z grupą dziewczyn czy nawet chłopaków to wiem co z chęcią powtórzę i co sprawia mi największą przyjemność. Odpowiedzcie sobie na powyższe pytania i uwierzcie, że wasze wakacje będą dużo przyjemniejsze, bo będziecie wiedzieć co lubicie i czego oczekujecie od wyjazdu.

Pozdrawiam ciepło,

Magdalena ot.

POLECANE:

TBT: Stanęłam na dachu Hiszpanii! PLAN WYCIECZKI NA 7 DNI (TENERYFA)

TBT: Ucieknij przez zimą do… Izraela! PLAN WYCIECZKI NA 7 DNI

TBT: Zaklinacze węży w miejscu publicznym! JEDNONIOWA WYCIECZKA DO MARRAKESHU (MAROKO)

Udostępnij to...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.